Sulh Ceza Mahkemesinin Baktığı Davalar

Sulh Ceza Mahkemesinin Baktığı Davalara dair kısa ancak açıklayıcı bilgilere yer verdiğimiz bu sayfamız üzerinden aklınıza takılan her türlü soru için Hasgül Hukuk Avukatlarına ulaşabilirsiniz.

Kanunlarımızın ayrıca görevli kılmış olduğu hallerin dışında sulh ceza mahkemeleri / hakimlikleri iki yıla kadar hapis cezası ve buna bağlı olan para cezaları ile bazı görevlerini kapsamaktadır.

Sulh ceza mahkemesi aşağıdaki konuların varlığı halinde karar alabilir ve bu konular dava konusu olabilir.

* 2 yıla kadar para cezası
* 2 yıla kadar adli para cezası
* Basit hakaret, tehdit vb suçlar
* Adli kontrol, adli arama kararı
* Trafik cezasına itiraz
* Gözaltına alma kararı ve buna ve yakalama kararına itiraz
* Nöbetçi savcılık vasıtasıyla suç araştırması yapılırken fail ya da failler için, ceza muhakemesi kanunun 100 ve ardından gelen maddelerinde yer alan tutuklanmayı gerektirecek emareler oluşmuş ise savcılığın talebi üzerine tutuklama kararı verebilir.
* Çeşitli kararlarda itiraz mercii olarak yer almak(diğer sulh ceza mahkemelerinin kararlarına olan itiraz, cumhuriyet savcılıklarının takipsizlik kararlarına itiraz vb.)
* Suç soruşturması sebebiyle el koyma, arama

ÖNEMLİ

6545 sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Daire kanun 28 Haziran 2014 tarihli Resmi gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Türkiye´de sulh ceza mahkemeleri kaldırılmış ve görevleri asliye ceza mahkemelerine verilmiştir.

Yani, Sulh Ceza Mahkemeleri 2014 tarihinde yapılan bu değişiklik ile hükmünü yitirmiştir. Sulh ceza mahkemeleri yerine sulh ceza hakimliği getirilmiş ve bu birim soruşturma evresinde sulh ceza hakimliklerince bakılacak işlerle belirlenmiştir. Kısacası artık sulh ceza hakimliği davalara bakmamaktadır.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Covid-19 Pandemik Salgını ve İş Hukukunda Yansımaları
    2019´un Aralık ayında Çin?in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak 3 ay gibi bir sürede tüm dünyada etkisini gösteren ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 Coronavirüs salgını neticesinde ülkemizde hayatın he
  • Yargıtay 10 Ceza Dairesi 2014 10176 Esas 2020 278 Karar Yargıtay Kararı
    Yargıtay 10 Ceza Dairesi 2014 10176 Esas 2020 278 Karar Yargıtay Kararına ait içeriği hemen web sitemizden inceleyebilir ve konuya dair merak ettiğiniz her türlü bilgi için Hasgül Hukuk´a ulaşabilirsiniz.
  • Ceza Hukukunun Bazı Temel Kavramları
    Ceza avukatları dosya ne oluras olsun net bir şekilde hukuki yorumda bulunabilmeli ve tüm ihtimalleri sıralayabilmeli. Dosyalarınızı uzman avukatlara teslim etmeniz bu cümlede aslında net bir şekilde açıklanmıştır. Alanında uzma avukatlarımız her türlü do
Sitemizde yayınlanan fotoğraf ve yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
Bize Ulaşın
blog