Sulh Ceza Hakimlikleri Nerede Kuruludur

Sulh Ceza Hakimlikleri Nerede Kuruludur? Aradığınız sulh ceza hakimliğinin nerede bulunduğu hakkında bir bilginiz yok ise, en doğru yerdesiniz. Hasgül Hukuk Bürosu genel bir yanıtı bulunan soruyu sizler için yanıtladı.

Sulh ceza hakimlikleri / mahkemeleri her ilin merkeziyle, bölgelerinin coğrafi durumlarını, iş yoğunluklarını da göz önünde bulundurarak belirlenen ilçelerde, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun olumlu görüşleri de alınarak Adalet Bakanlığınca kurulan birimlerdir. Sulh ceza hakimlikleri bulunmuş oldukları iller veya ilçelerin adı ile anılmaktadır.

Sulh ceza hakimliklerinin yargı çevreleri bulundukları il merkezleri, ilçelerle adli yönden bağlanan ilçelerin idari sınıflarıdır. Ağır ceza mahkemeleriyle büyükşehir belediyesi bulunmuş olan illerde, büyükşehir belediyelerinin sınırlarının içindeki il, ilçenin adı ile anılan sulh ceza hakimlikleri yargı çevresi, il, ilçe sınırları bakılmaksızın Adalet Bakanlığı önerisiyle birlikte, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenmektedir.

İş yoğunluğu, coğrafi durum göz önünde tutularak bir sulh ceza hakimliği kaldırılmasına veya yargı çerçevesinin değiştirilmesine de, Adalet Bakanlığının önerisi ile birlikte Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu karar vermektedir.

Şayet iş durumunun gerekli kılmış olduğu yerlerdeyse, sulh ceza hakimliği sayısı birden fazla olabilir. Bu durumlarda sulh ceza hakimlikleri numaralandırılmaktadır. Müstakilen sulh ceza hâkimliğinde görevlendirilen hâkimler, adli yargı adalet komisyonlarınca başka mahkemelerde veya işlerde görevlendirilemez. (5235 Sayılı Kanun m.10)

Konu ile ilgili merak ettiğiniz diğer bilgiler için incelediğiniz Hasgül Hukuk Bürosu kurumsal web sitesinin makaleler bölümünü inceleyebilir ve aklınıza takılan her türlü soru için sitemizde bulunan SORU CEVAP menüsü üzerinden avukatlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz.

Acil olan sorularınız, sorunlarınız ve avukat desteği için iletişim sayfamızda yer alan numaralarımızı daima arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Suç İşlemek Amacıyla Kurulan Örgüte Üye Olmak Yargıtay Kararı
    Örgüt, soyut bir birleşme olmayıp, organik ve hiyerarşik bir ilişki hakimdir. Bu ilişki dolayısıyla örgüt mensupları üzerinde hakimiyet teşkil eden bir güç kaynağı niteliğini kazanmalıdır. Örgütün varlığı için suç işleme amacıyla etrafındaki fiili birleşm
  • Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?
    Ceza hukuku alanında avukatların hangi davalara baktığını merak mı ediyorsunuz, Hasgül Hukuk Bürosu olarak sizler için merak ettiğiniz sorunun yanıtlarını paylaştık. Web sitemizden tüm içeriklere anında ulaşabilirsiniz.
  • Ceza Mahkemesi Tutuklama Kararına İtiraz Nasıl ve Nereye Yapılır
    Ceza Mahkemesi Tutuklama Kararına İtiraz Nasıl ve Nereye Yapılır? İlgili itirazları daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi kesinlikle alanında uzman avukatlar ile yapmalısınız ki, delil ve yasalar üzerinden bir itiraz yapılsın.
Sitemizde yayınlanan fotoğraf ve yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
Bize Ulaşın
blog