Sulh Ceza Hakimliği Tarafından Verilen İdari para Cezasına İtiraz

Sulh Ceza Hakimliği Tarafından Verilen İdari para Cezasına İtirazın nasıl yapıldığı, yapılacak olan itirazın kaç gün içerisinde yapılması gerektiği ve diğer bilgiler için Hasgül Hukuk Bürosu bir makale yayınladı.

İdari para cezasına itiraz edilebilir. İdari para cezalarının ve mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararlarına, kararın tebliği sunulduğu tarih itibari ile on beş gün içerisinde sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Belirtilen bu süre hak düşürücü süredir. Yani bu süre zarfı içerisinde itirazınızı yapmadığınız taktirde idari yaptırım kararları kesinleşecektir.

Eğer ki, mücbir sebep nedeni ile on beş günlük bu süre geçmiş ise, mücbir sebebin ortadan kalkmış olduğu tarih itibari ile yedi gün içerisinde karara karşı başvuruda da bulunulabilmektedir.

Tekrar belirtmek gerekirse 5326 sayılı kabahatler kanununun 27.maddesine göre idari para cezalarına itiraz süresi 15 gündür.

Ancak Danıştay 14.dairesi - 2013/697 kararına göre idari işlemlerde itiraz süresinin muhataba bildirilmemesi halinde uygulanacak itiraz süresi 60 gündür. Devletimizin idari kurumları tarafından düzenlenen idari yaptırım kararlarında idari yaptırım kararına karşı hangi mahkemeye gideceğiniz veyahut itiraz edilecek olan başka idari makamlar, bu idari makamların başvuru sürelerinin gösterilmesi hukuki bir gerekliliktir. Bu nedenle ilgili makamların takdirinde olmayıp, en üst hukuki norm olan Anayasanın bağlayıcılığının zorunlu bir sonucu olduğunu bilmeleri, bilmeniz gerekir.

Tarafınıza verilmiş olan bir idari para cezasına itiraz etmek için, geçerli nedenlerin bulunması, bilinmesi amacı ile profesyonel destek almanızı öneririz. İtirazın yapılması, dilekçenin hazırlanması ve yetkili merciilere iletilmesi amacı ile alanında uzman avukatlarımızdan destek alabilirsiniz.

Hasgül Hukuk Bürosu avukatlarımıza ulaşmak için, şuanda bulunduğunuz kurumsal web sitemizin iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Suç Örgütü Yargıtay Kararı
    Suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün varlığından bahsedebilmek için örgütün hangi suç ve/veya suçları işlemek amacıyla kurulduğu da tespit edilmelidir. Suç örgütü kavramının klişe, basmakalıp ve soyut cümlelerle belirlenip, her eylemde uygulanması da
  • İdari Para Cezası Nedir
    İdari Para Cezası Nedir? Tebliğ edilen bir idari para cezası ile karşı karşıyaysanız ve bunun ne demek olduğunu anlamakta zorluk çekiyoranız, Hasgül Hukuk kurumsal web sitesinde geniş kapsamlı anlatımı sizler için hazırladık.
  • Araç Değer Kaybı Yargıtay Kararı
    Trafik kazalarından kaynaklı aracın ikinci elde satılırken değerini kaybetmesine araç değer kaybı denir. Araç değer kaybını almak için bir avukat veya hukuk bürosu ile çalışmanız, olası hak kayıplarına uğramanızı engeller.
Sitemizde yayınlanan fotoğraf ve yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
Bize Ulaşın
blog