Sulh Ceza Hakimliği Kararına İtiraz Sonucu Kararın Kesinleşmesi

Sulh Ceza Hâkimliği Kararına İtiraz Sonucu Kararın Kesinleşmesine dair bazı bilgileri Hasgül Hukuk olarak kurumsal web sitemizde sizlerle paylaşmaktayız. Konuya dair merak ettiğiniz sorular için bize ulaşabilirsiniz.

Kesin hükmünde bulunmayan Sulh ceza mahkemesi / hakimliği verilen kararların tamamına itiraz etmek mümkündür. Tutuklama akrarları, adli kontrol kararları, adli arama kararları, el koyma kararları, para cezası kararları veya görev alanına giren konuların getirdiği sulh ceza mahkemesinin vermiş olduğu kararlara avukatlarımız aracılığı ile itiraz edebilirsiniz.

Bu kararlara kişilerin dilekçeleri yolu ile veyahut beyanının tutanağa geçirilmesi sureti ile yapmış olduğu itirazların yapılması gerekir. Yapılan itirazlar ceza mahkemesi kanunun 268.maddesinde aynen aşağıdaki usülde belirtildiği gibi incelenmektedir.

Sulh ceza mahkemesi kararlarına karşı yapılan itirazların incelenmesi, o yerde birden fazla sulh ceza mahkemesi bulunması durumunda,  numara mantığıyla olduğundan dolayı kendisinden bir sonrakine, eğer son numaralı mahkeme kendisi ise bir numaralı mahkemeye gönderilir. Eğer ağır ceza mahkemesi yoksa ve bu yerde tek sulh ceza mahkemesi varsa, yargı çevresinde görev yaptığı ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerdeki sulh ceza mahkemesine gönderilir. Ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerde tek sulh ceza mahkemesi bulunuyorsa, en yakın ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerdeki sulh ceza mahkemesine gönderilir.

İtiraz durumunda ilk defa sulh ceza mahkemesi tarafından verilen tutuklama kararlarına itiraz edilmesi durumunda da yukarıda belirttiğimiz usuller uygulanır. Fakat, sulh ceza mahkemesi ilk tutuklama talebini reddetmiş ise, tutuklama kararını itiraz makamı olarak inceleyemez.

Daha fazla bilgi ve sorularınız için Hasgül Hukuk Bürosu´nu arayabilirsiniz.

Ceza hakimliği kararına itirazın akabinde kesinleşmesine dair merak ettiğiniz soruları ise sitede yer alan soru cevap menüsü üzerinden avukatlarımıza sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Ceza Usul Hukukunda Tutuklama Tedbiri
    Gayrimenkul Hukuku Avukatlık Hizmetimizi siz değerli ziyaretçilerimize işinin ehli avukatlar ile sunmaktayız. Detaylar için hemen sitemizi ziyaret etmelisiniz.
  • Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi Kararına İtiraz
    Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi Kararına İtiraz Aşamaları ve İtiraz Süresine dair avukatlarımızın sizler için hazırlamış olduğu bu içerikten hemen bilgi alabilir ve itiraz dilekçeleri için bizi arayabilirsiniz.
  • Kira Hukuku Avukatları
    Kira Hukuku Avukatlarının gerekli tüm bilgilerine web sitemizden ulaşabilir ve detaylı bilgileri büromuzun uzman çalışan avukatlarından edinebilirsiniz.
Sitemizde yayınlanan fotoğraf ve yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
Bize Ulaşın
blog