Sulh Ceza Hakimlerinin Soruşturma Yetkisi Bulunur Mu

Sulh Ceza Hakimlerinin Soruşturma Yetkisi Bulunur Mu? Önemli bir soru olmasının yanı sıra web ortamında en fazla merak edilen aramalar arasında yer almaktaydı. Bizde Hasgül Hukuk olarak sorunuzu sitemizde yanıtladık.

Cumhuriyet savcısının tek çalışması durumunda veyahut herhangi bir neden dahilinde Cumhuriyet savcılarına erişilmemesi durumlarında soruşturma işlemleri istisnai olarak sulh ceza hakimleri tarafından yapılmaktadır. CMK 163. maddede belirtildiği üzere suç üstü hali ve gecikmesinde sakınca bulunan durumlarda Cumhuriyet savcısına erişim problemi var ise veyahut olay genişliği itibari ile Cumhuriyet savcılarının iş gücü aşmışsa, sulh ceza hakimliği tarafından soruşturma işlemleri yapılabilir Bu durumlarda kolluk görevlileri sulh ceza hakimi tarafından emredilen tedbirleri alırlar.

Sulh ceza hakimlerinin zorunlu savcı sıfatı ile beraber soruşturma işlemlerini yapabildiği durumlar ise suçüstü hali ve gecikmesinde sakınca bulunan hallerdir. CMK´ya göre ikinci bahsettiğimiz durum olan, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde soruşturma işlemlerinin zamanında yapılmaması durumunda, o işlemin sonradan yapılması dahilinde olsa bile beklenen amacı elde etme olanağının ortadan kalkması yada azalması durumu olarak bilinmektedir.

İlk duruma bakacak olursak da, suçüstü hali ve gecikmesinde bulunan haller savcının iş gücünü aşıyor olması durumunun olması gerekir. Sulh ceza hakimliği, savcı sıfatı ile soruşturmasını yaptığı olayın soruşturma evresindeki CMK 162.maddeye göre hakim kararı gerektiren bir iş söz konusu olduğunda karar verememektedir. Örnek verecek olursak, tutuklama tedbirinin uygulanması gerektiren bir durum ile karşılaştığında hakim sıfatı ile süpheliyi sorgulayamamaktadır. Tutuklama kararı verememektedir. Aynı şekilde aynı olayda savcılık yapmış olan kişi hakimlik görevi yapan kişinin hakim olarak karar vermesi ret sebebidir.

Konuyla ilgili aklınıza takılan sorular olabilir, alanında uzman ceza avukatlarımız tarafından cevaplanacak sorularınızı sormak için, SORU CEVAP menüsünü ziyaret edebilir ve tüm sorularınızı site üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

Hasgül Hukuk Bürosu avukatları sizlere en iyi hizmeti vermektedir. Bizi arayarak yasal temsilciniz olacak, bilgili, tecrübe sahibi avukatlarımız ile tanışabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Sitemizde yayınlanan fotoğraf ve yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
Bize Ulaşın
blog