Mobbing nedir? Nasıl İspatlanır?

Hasgül Hukuk Bürosu´nun son dönemlerde aldığı en yoğun sorular ve talepler arasında yer alan Mobbing ile alakalı bu içerik sizlere hazırlandı, Mobbing nedir? Nasıl İspatlanır? sorularının yanıtları için hemen içeriğimize gözatın.

Psikolojik yıldırma olarak bilinir. Son senelerde bir çok işletmede mobbing ile karşılaşan personellerin başvurusunu almakta ve davalarına katılmaktayız. Çalışan kişinin pasifleştirilmesi, yıldırılması ve yıpratılması için yapılan bazı hususlardır. Mobbing ile alakalı örnek vermek gerekirse, kişinin işletmede dedikodusunun yapılması dahilinde kişinin özgüvenini sarsan davranışlar bunlara örneklerden sadece birisidir. Bunun yanı sıra kişinin görünüşü, dili, dini ile dalga geçilmesi, alay edilmesi, bunlardan kaynaklı dışlanılması da mobbinge örnektir. Kişilerin aşağılanması, susturulması, iş ile alakalı olan organizasyıonlara davet edilmemesi diğer mobbing örneklerindendir. Mobbing örneklerinden diğerleri ise kişiye işin niteliği olmayan işlerin vermesi, yaptığı işlerde her zaman eksiğinin aranması, kişiye küfür edilmesi, hakaret edilmesi, sarkıntılık yapılması, sözlü ve fiziki cinsel imaların yapılmasıdır.

Mobbing´in kendi içinde türleri bulunur. 3 farklı kategoriye ayrılan mobbing türlerinden bahsetmek gerekirse;

Dikey mobbing: Mobbing´i uygulayan kişinin bireyin üstü olduğu, yöneticisi olduğu durumlarda DİKEY mobbing söz konusu olmaktadır. En sık rastladığımız mobbing türü arasında DİKEY MOBBİNG yer almaktadır.

Yatay mobbing: Aynı konumda, aynı kıdemde yer alan kişiler arasında ortaya çıkar. Yatay Mobbing´de eşit şartlarda yer alan ve rekabet halinde olan kişiler arasında görülmektedir.

Dolaylı mobbing: Bu tür ise astın üstüne yaptığı mobbing türüdür. Kişinin çalışan konumunda yer aldığı personellere yöneticilerin verdikleri görevlere uymayarak ve verilen işlerin de kötü ve yetkili yöneticilere şikayetini yaparak zor durumda bırakılmasını sağlanmasıdır. Çok fazla rastlanan bir mobbing türü değildir.

MOBBING NASIL İSPATLANIR?


Hukuk büromuza gelen sorular arasında en çok rastladığımız sorudur diyebiliriz. Yargıtay´da yer alan bazı eski kararlarda mağdur olan personelin iddiası mobbing varlığı için yeterli olmamaktadır. Mobbing için ispat yükümlülüğü işciye aittir. Lakin yeni kararlara baktığımızda ise gerçekçi biçimde ortaya çıkan mobbing davalarındaki iddanın yeterli olması ile mobbing uygulanmadığını işveren ispat etmelidir. Yargıtay kararlarına hakim olan avukatlarımız ile sizlere nasıl ispat edebileceğiniz konuları hakkında destek sağlayabilmekteyiz.

Mobbing ile alakalı tanık beyanları, sağlık raporları, bilirkişi raporları, kamera kayıtları ve diğer tüm deliller değerlendirmeye alınabilir.

Konu ile alakalı daha fazla bilgi edinmek ve uzman desteği alabilmek için web sitemizde yer alan numaralarımızı arayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Yatırılan Para Karşılığında Yüksek Kazanç Elde Edileceği
    Yatırılan Para Karşılığında Yüksek Kazanç Elde Edileceği konusunu içeren bu Emsal Karar detayını siteden inceleyebilir ve benzer tüm hususlar için avukatlık desteği almak adına Hasgül Hukuk Bürosu´nu arayabilirsiniz.
  • Bilişim Avukatları İstanbul
    İstanbul´da aradığınız Bilişim Avukatları burada! Hasgül Hukuk Bürosu bünyesinde bulunan avukatların tamamı bilişim sistemleri konusunda uzman, internet hususlarına hakimdir.
  • Akaryakıt ve Petrol Kaçakçılığı Suçu
    Akaryakıt ve Petrol Kaçakçılığı Suçu avukatları olarak İstanbul ili merkezli sizlerin hizmetindeyiz. Hasgül Hukuk Bürosu kaçakcılık suçları konusunda uzman kadrosu ile sizlere tecrübeli avukatları ile hizmet vermektedir.
Sitemizde yayınlanan fotoğraf ve yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
Bize Ulaşın
blog