Kovuşturma Yer Olmadığına Dair Karara İtiraz ve Süresi

Kovuşturma Yer Olmadığına Dair Karara İtiraz ve Süresine dair bazı bilgileri, merak ettiğiniz soruların yanıtlarını Hasgül Hukuk web sitesinden edinebilir ve itiraz işlemleri için uzman avukatlarımızdan destek alabilirsiniz.

Belirli bir suçtan zarar gören kişi, kovuşturmaya yer olmadığına dair bir kararın kendisine tebliğ edilmesinin akabinde en fazla 15 gün içerisinde ilgili kararı sunan, cumhuriyet savcısının yargı çevresinde yer alan ağır ceza mahkemesinin bulunmuş olduğu sulh ceza hakimliği aracılığı ile itirazını gerçekleştirebilir. Yapılacak olan itirazın dilekçesinin profesyonel bir şekilde hazırlanması ve ilgili hakimliğe sunulması, açılacak olan dava için bir ön ayak olacaktır. Bu nedenle bu ve bunun gibi durumlarda kendi başına hareket etmemenizi önerir, avukatlarımızdan destek olarak ilgili hakimlik için bir itiraz dilekçesinin hazırlanmasını talep edebilirsiniz.

Hazırlanacak olan itiraz dilekçelerinizde, kamu davası açılması durumunu gerektirebilecek olan delil ve olaylar avukatlarımıza sizin aktarımınız ile beraber belirlenecektir. Sulh ceza hakimliğinin karar vermesi için soruşturmanın genişletilmesine yapılacak olan bu dilekçeli itiraz başvurusu ile gerek görmesi durumunda, Cumhuriyet başsavcılığından talepte bulunulmaktadır. Şayet yapılan bu itirazda kamu davası açılması için yeterli nedeni görmez ise, istemi gerekçeli olarak red etmektedir. İtiraz eden kişiyi ise giderlere mahkum eder ve dosyayı cumhuriyet başsavcılığına gönderir. Sonucu Cumhuriyet savcısı, itirazda bulunana ve şüpheliye bildirmektedir.

Eğer ki, kovuşturmaya yer olmadığına dair karara itirazınızı sulh ceza hakimliği yerinde bulursa, Cumhuriyet savcısı iddianame düzenleyerek ilgili mahkemeye verecektir. İtirazınızın red görmesi durumumunda ise, Cumhuriyet savcısı, yeni delil varlığı sebebi ile kamu davası açabilmesi, önceden verilmiş olan dilekçe hakkında karar vermiş olan sulh ceza hakimliğinin bu hususta kararı vermesine bağlı olacaktır.

Sizde kovuşturmaya yer olmadığına dair alınan bir karara, uzman avukatlar eşliğinde itiraz etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Hasgül Hukuk Bürosu avukatları sizler için en doğru ve kaliteli itiraz dilekçesini hazırlayacak ve sunacaktır.

Detaylı bilgi ve sorularınız için hemen, hiç çekinmeden bizi arayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Soruşturma Evresinde Ceza Avukatı
    Soruşturma Evresinde Ceza Avukatının önemi ve diğer detayları ile ilgili bilgileri Hasgül Hukuk Büro´muzun kurumsal web sitesi üzerinden inceleyebilir ve her türlü sorunuz için avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.
  • Ceza Mahkemesi Tutuklama Kararına İtiraz Nasıl ve Nereye Yapılır
    Ceza Mahkemesi Tutuklama Kararına İtiraz Nasıl ve Nereye Yapılır? İlgili itirazları daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi kesinlikle alanında uzman avukatlar ile yapmalısınız ki, delil ve yasalar üzerinden bir itiraz yapılsın.
  • Ceza Avukatı Nedir ve Sorumlulukları Nelerdir
    Ceza Avukatı Nedir ve Sorumlulukları Nelerdir? İstanbul ilinde yer alan hukuk büromuz sizlere alanında uzman kadrosu ve profesyonel avukatları davalarınıza katılım sağlamaktadır.
Sitemizde yayınlanan fotoğraf ve yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
Bize Ulaşın
blog