Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi

Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi hakkında prosedüre, gerekli bilgilere alanında uzman kadromuzun hizmette bulunduğu Hasgül Hukuk kurumsal web sitesinden erişebilirsiniz.

Bir kamu davasında suçun işlenip işlenmediği konusundaki maddi gerçeği ortaya çıkarmak amacı ile savcılık işlem yapmakta ve davayı açmaktadır. Ceza davasının kamusallığı ve mecburiliği ilkesi ceza muhakemesi hukukunda da belirtildiği üzere hakimdir. Bu nedenle savcılık, suç işlendiği zaman bunu araştırması, delilleri toplaması ve kamu davası açmak zorundadır. Fakat bu belirtilen ilkede istisnası olan kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararıdır.

Gelin hep beraber bu karara bakalım;

Kamu davalarının açılmasının ertelenmesi demek, infazın ertelenmesi demek değildir. Bu iki kavram malesef daima karıştırılmaktadır. İnfazın ertelenmesi demek, hükümlünün cezasını cezaevinde infaz etmek zorunda olduğu tarihin ertelenmesidir. Fakat, KAMU DAVASININ AÇILMASININ ERTELENMESİ, CMK 171. maddede kapsamına giren suçların işlenmesi halinde kanunda öngörülen süre boyunca cumhuriyet savcısının şüpheli hakkındaki soruşturmayı askıya alması demektir.

Kamu davaları ile ilgili yaşadığınız bazı problemler mi var?

Hemen alanında uzman ve konuya hakim avukatların hizmet verdiği Hasgül Hukuk Bürosu telefon numaralarını arayabilir ve konu ile ilgili danışmanlık alabilirsiniz.

Uzman avukatlarımız bu alanda sizlere en iyi bilgileri vermekte ve davalarınızda talep etmeniz halinde dahil olmaktadır.

Sizi en iyi şekilde temsil edecek olan Hasgül Hukuk Bürosu avukatlarına web sitesinde bulunan numaralar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Ceza Mahkemeleri Avukatları
    Ceza Mahkemeleri davaları için aramış olduğunuz tüm avukatları Hasgül Hukuk Bürosu aracılığı ile temin edebilir ve kendinizi en iyi şekilde temsil edicek avukatlarımız ile çalışabilirsiniz.
  • Whatsapp profil fotoğrafı kişisel veri niteliğini haiz değildir. Yargıtay Kararı
    Whatsapp profil resmi olarak ayarlandığı anlaşılan oğlunun doğum gününde çekilen resmin, katılanın telefonunu kaydeden herkes tarafından ulaşılabileceği , aynı zamanda sanığın, bahse konu fotoğrafı katılanın birlikte olduğu teyzes
  • Sulh Ceza Hakimlikleri Nerede Kuruludur
    Sulh Ceza Hakimlikleri Nerede Kuruludur? Aradığınız sulh ceza hakimliğinin nerede bulunduğu hakkında bir bilginiz yok ise, en doğru yerdesiniz. Hasgül Hukuk Bürosu genel bir yanıtı bulunan soruyu sizler için yanıtladı.
Sitemizde yayınlanan fotoğraf ve yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
Bize Ulaşın
blog