İdari Para Cezası Nedir

İdari Para Cezası Nedir? Tebliğ edilen bir idari para cezası ile karşı karşıyaysanız ve bunun ne demek olduğunu anlamakta zorluk çekiyoranız, Hasgül Hukuk kurumsal web sitesinde geniş kapsamlı anlatımı sizler için hazırladık.

Öncelikle idari para cezası, devletimizin idari kurumları tarafından verilen parasal değeri olan cezalara denilmektedir. İdari para cezalarını verebilecek olan bazı kurumlara bakacak olusak bunlar;

* Belediyeler
* Bakanlıklar
* Emniyet Birimleri
* Kaymakamlıklar
* Valilikler
* Sosyal Güvenlik Kurumu
* Bazı Genel Müdürlükler

Bu para cezaları kişinin kabahat niteliğindeki fiillerine karşı verilmektedir. İdari para cezası ödenmez ise hapis cezasına çevrilemez. İdari para cezasını ödemediğiniz taktirde, cezanın tahsili amacı ile borçlu olan kişi hakkında yalnızca icra işlemleri yapılabilmektedir. İdari para cezası durumlarındaki uygulamalarda çoğu kişi adına kayıtlı olan taşınmaz olan mallar, araba veyahut banka hesaplarına haciz koyulmaktadır. Kişilerin evlerine giderek fiili haciz işlemleri başlatılabilir. İdari para cezası sonrasında ev haczine gidilmesi durumunda, kanunen ev eşyaları haczedilemezdir.

Bazı idari para cezalarına örnek vermek gerekirse, trafik cezaları, sgk tarafından verilen işveren cezaları, asker yoklama kaçaklarına verilen kabahaler sebebi ile olan cezalar, imar kirliliği sebebi ile verilen cezalar örnek gösterilebilir.

Sizlerde aldığınız idari para cezası ile ilgili bir hukuki destek almayı isteyebilirsiniz. Bu en doğal hakkınız. Aldığınız idari para cezaları için alanında uzman avukatlarımızdan hemen destek almanızda mümkün. Hasgül Hukuk bürosu bünyesinde faaliyet gösteren avukatların tamamı, alanında uzman ceza avukatlarıdır. Aldığınız ve adınıza kesilen idari para cezaları için hemen iletişim sayfamızda yer alan numaralarımızı arayarak bilgi, destek ve hizmet alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Silahlı Örgüt Üyeliği Zorunlu Müdafiliği Gerektiren Suçlardandır.Yargıtay Kararı
    Yargıtay 16 Ceza Dairesi 2017/3929 E 2018/1065 K Yargıtay Kararı için hemen web sitemizde inceleme yapabilir ve talepleriniz adına firmamızı iletişim sayfasında yer alan numaralardan arayabilirsiniz.
  • Ceza Hukuku Avukatı
    Ceza davalarının takibini yapan, ilgili ceza davalarına giren avukatlara verilen genel bir isim olan ceza avukatı kişilerin özgürlükleri açısından, mağdurların hakları açısından gerekli sorunlar ile uğraşmakta olan kişilere ceza avukatı denilmektedir. Cez
  • Kısa Çalışma Ödeneği
    Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan COVID-19 Korona virüsüne karşı alınacak ekonomik tedbirler arasında sayılan kısa çalışma ödeneği nedir?
Sitemizde yayınlanan fotoğraf ve yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
Bize Ulaşın
blog